Gniazdo ptasie w kominie – jak usunąć gniazdo z przewodu kominowego?

swift_eggsZatykanie przewodów kominowych jest powodowane wyłącznie przez kawki – żaden inny ptak nie ma zwyczaju zagnieżdżania się w kominach. Czasami wykorzystują one jako miejsce bytowania stropodachy, ale zazwyczaj budują gniazda w przewodach kominowych. Może to stanowić dla nich duże zagrożenie – pisklę wypada z gniazda do przewodu kominowego, gdzie umiera z wycieńczenia i głodu.
Oczywiście ptasie gniazdo w kominie stanowi również spory problem dla człowieka. Zatkane przewody kominowe mogą bowiem być groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Jeżeli odetkanie przewodu nie może czekać, powinniśmy wezwać ornitologa. Taki specjalista pomoże nam odblokować przewody bez szkody dla zwierząt.
A w jaki sposób zapobiegać zagnieżdżaniu się ptaków w kominach? Dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie wlotów kominowych siatką. Utrudni ona ptakom gniazdowanie w przewodach komina. Przy czym nie musimy się obawiać, że siatka taka uniemożliwi prawidłowe funkcjonowanie przewodów. Trzeba jednak wiedzieć, że kawki utracą w ten sposób swoje miejsce lęgowe. Zazwyczaj  zasiedlają one bowiem kominy w okresie wylęgania. Dlatego, zgodnie z obowiązującymi przepisami, będziemy musieli zrekompensować to ptakom, wywieszając w okolicy budkę lęgową.
Zabezpieczenie wlotów kominowych siatką warto wykonywać także zapobiegawczo. Pamiętajmy przy tym, że ryzyko gniazdowania jest duże, jeżeli otwór wlotowy ma średnicę powyżej 8,5cm.
Nie zapomnijmy także o bardzo ważnej zasadzie – nie należy zabezpieczać przewodów siatką w okresie lęgowym, kiedy w gniazdach przebywają młode!