Wentylacja hybrydowa

commercial-whirlybirds-perthW przypadku wentylacji grawitacyjnej wymiana powietrza odbywa się za sprawą różnicy ciśnienia na zewnątrz pomieszczenia i w jego wnętrzu. Różnica ciśnień powstaje w wyniku różnicy temperatur. W praktyce system wentylacji grawitacyjnej polega na montażu kratek wentylacyjnych, budowie kanału wentylacyjnego oraz na zamontowaniu nasady wentylacyjnej. Jednak nie zawsze wydajność takiego systemu jest dobra. Bywa, że różnica temperatury jest na tyle nieduża, że podciśnienie w kanałach wentylacyjnych nie wystarcza do wyssania przez nie koniecznej ilości powietrza. Możemy sobie co prawda zapewnić stały dopływ powietrza przy pomocy wentylatorów. Jednak ich użytkowanie generuje spore koszty, bo do napędu będziemy potrzebować energii elektrycznej.

Wentylacja hybrydowa
Jeśli zależy nam na odpowiedniej wymianie powietrza, a wentylacja grawitacyjna nie spełnia swojej roli, warto skorzystać z systemu wentylacji hybrydowej, która zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Wentylacja hybrydowa stanowi syntezę dwóch typów wentylacji – mechanicznej i grawitacyjnej. Zapewnia ona właściwą jakość powietrza bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne. System ten stosuje się głównie w budynkach jedno- i wielorodzinnych.
Zasada działania wentylacji hybrydowej jest następująca: kiedy powietrze wypływa przez przewód wentylacyjny w sposób naturalny, wentylator jest wyłączony, jednak kiedy ciąg kominowy jest słaby, wówczas załącza się silnik. System ten działa przy pomocy specjalnego modułu sterującego z czujnikiem tempa przepływu powietrza. Moduł ten umożliwia automatyczne włączanie i wyłączanie się silnika.
Wentylacja hybrydowa wymaga zastosowania specjalnych wentylatorów wyciągowych. Instaluje się je przy wylotach kominów wentylacyjnych. Są to tak zwane nasady hybrydowe. Do ich funkcji należy głównie stabilizowanie ciągu kominowego. Kiedy wieje wiatr, nasada wykorzystuje jego energię, aby wytworzyć podciśnienie w kominie i zassać zużyte powietrze. A kiedy wiatr ustaje, nasada obraca się dzięki silnikowi o niedużej mocy. W momencie, kiedy wiatr będzie zbyt mocny, silnik spowolni obroty nasady. Dzięki tej zasadzie turbina zużywa prąd tylko wtedy, gdy jest to niezbędne.

Zalety wentylacji hybrydowej:
• niskie koszty eksploatacji – nasada hybrydowa zużywa mniej prądu niż zwykły wentylator
• brak zależności od warunków atmosferycznych
• możliwość szybkiego montażu w budynku – bez konieczności przebijania stropów i ścian
• łatwość konserwacji poszczególnych części systemu
• instalacja nie jest hałaśliwa