Próba szczelności komina Wohler DP600

Wöhler DP 600

Nowoczesny miernik szczelności kominów. Próba szczelności komina.

 

kominiarz warszawaAby komin spalinowy lub dymowy został dopuszczony do użytku, wymagany jest tzw. odbiór komina podpisany przez uprawnionego mistrza kominiarskiego a o jej wynikach w większości decyduje próba szczelności komina. Dotychczas przy przeprowadzanych badaniach ww przewodów kominowych posługiwano się w głównej mierze, obowiązującą w dalszym ciągu normą Pn-89/B-10425. Jednak ze względu na postęp w dziedzinie nowych technologii budowlanych w tym również materiałów i systemów wykorzystywanych przy projektowaniu i w wykonawstwie kominów ilość obowiązujących przy odbiorze przepisów i norm uległa zwiększeniu.

Jednym z głównych elementów badań kominów systemów kominowych po ich zainstalowaniu jest przeprowadzenie próby szczelności. Należy to badanie przeprowadzić możliwie jak najdokładniej z zachowaniem szczególnej ostrożności, gdyż często od prawidłowości wyników tych badań zależy ludzkie życie. Nikt przecież nie chciałby przebywać w mieszkaniu, w którym zamontowany piec podłączony jest do nieszczelnego komina, w wyniku czego spaliny przedostają się do wnętrza mieszkania. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest utrata zdrowia lub śmierć w wyniku zatrucia toksycznymi substancjami – np. tlenek węgla popularnie nazywany czadem.

 

kominiarz warszawaJak wygląda obecnie badanie szczelności komina? Samo badanie ogranicza się do umieszczenia zapalonej świecy dymnej, i obserwowaniu czy z boków komina nie leci dym. Jeżeli leci, opuszcza się do przewodu biała taśmę w celu jej zadymienia w miejscu nieszczelności. A teraz pytanie: czy ktoś widział kominiarza w czasie tak przeprowadzanego badania komina? Obawiam się że nie. Ta technologia jest archaiczna (kominiarze sami to przyznają), aczkolwiek dalej obowiązująca, znajduje się w ww normie i ma sie świetnie.

 

kominiarz warszawaOstatnio zakłady kominiarskie proponują wykonanie badania szczelności kamerą kominową, Podobno jest to nowoczesna metoda, lepsza i dokładniejsza niż ta ze świecą dymną, opisana wcześniej. Jest to niestety nieprawda. Nie da się stwierdzić nieszczelności instalacji tylko ja oglądając, gdyż w przewodzie kominowym mogą znajdować się nieszczelności niewidoczne gołym okiem a powodujące zagrożenie. Poza tym norma PN EN 1443:2005 Kominy, wymagania ogólne jednoznacznie określa jak szczelne maja być przewody kominowe które:

    • powinny zapewniać kominowi szczelność, gazo-przepuszczalność przy nadciśnieniu statycznym 40 Pa wewnątrz komina nie powinna przekroczyć wielkości 0,003 m3/s x m2.

kominiarz warszawa Pragnę przedstawić profesjonalny, pewny w 100% sposób określenia szczelności – a zatem i przydatności – przewodów kominowych do bezpiecznego użytkowania. Jest nim próba szczelności wykonana przy użyciu miernika Wöhler DP 600. Jest on następcą popularnego i powszechnie stosowanego w europie miernika Wöhler DP 23.  Jest to narzędzie znanej niemieckiej firmy, będącej liderem w dziedzinie produkcji narzędzi kominiarskich i kontrolno pomiarowych dla wentylacji. Miernik DP 600 wykonuje cała pracę za kominiarza, którego zadaniem jest tylko prawidłowo podłączyć przewody powietrzne miernika oraz wentyle pomiarowe pomiędzy urządzeniem a badanym przewodem kominowym. Nastepnie należy wprowadzić dane umożliwiające miernikowi przetworzenie informacji potrzebnych do obliczenia strat powietrza np. przekrój i wysokość komina. Kiedy wprowadzimy wszystkie potrzebne informacje pozostaje nam tylko uruchomić miernik, który wytworzy pewne ciśnienie w przewodzie kominowym. Na podstawie pomiaru ilości przepływającego powietrza, potrzebnego do utrzymania zadanego nadciśnienia wytworzonego w przewodzie otrzymamy informację czy komin przeszedł próbę szczelności czy tez nie. Cała procedura – próba szczelności komina- trwa ok. 30 min. Wymaga zaangażowania 2-uch osób. Nie potrzebne są żadne świece dymne.

kominiarz warszawa

Miernik Wöhler DP 23 może służyć do pomiaru szczelności przewodów kominowych, kominków, pieców, instalacji wentylacyjnych.  Jest to narzędzie które powinno być obowiązkowo na wyposażeniu każdego zakładu kominiarskiego. Obecnie jako jedna z nielicznych firm w Polsce posiadamy je i wykorzystujemy w swojej pracy. Zapraszamy do współpracy.

Przydatne linki: Próba szczelności komina.

Strona producenta