Wentylacja grawitacyjna to system wywiewny, który działa za sprawą różnicy temperatur w środku domu i na zewnątrz. W przypadku tego typu wentylacji przyjmuje się założenie swobodnego dopływu powietrza. Umożliwiają go nieszczelności występujące w obudowie budynku, na przykład nieszczelności ścian, okien czy drzwi zewnętrznych. W dzisiejszych czasach taka metoda doprowadzenia powietrza do budynku bywa niewystarczająca, ponieważ powszechnym problemem jest nadmierne uszczelnianie domów.
Właściwym rozwiązaniem w takim wypadku może być zastosowanie nawiewników (nawietrzaków), czyli niewielkich urządzeń do zamontowania w oknie lub w ścianie budynku.
Najczęściej nawiewniki montujemy w górnej części okna, ewentualnie w roletach zewnętrznych czy w górnej części ściany. Zalecana wysokość montażu to ponad 2 m od posadzki.
Nowocześniejszym rozwiązaniem będzie montaż nawiewnika z nagrzewnicą. Główną funkcją nagrzewnicy jest dostarczanie energii cieplnej w celu ogrzania nawiewanego do wnętrza budynku powietrza. Jeżeli różnica temperatur między powietrzem w środku budynku i na zewnątrz jest duża, na przykład w zimie, mieszkańcy mogą odczuwać negatywne skutki nawiewu zimnego powietrza. Poza tym, znaczna różnica temperatur może być powodem wykraplania wilgoci w budynku. Zapobiec temu może montaż nagrzewnicy za wentylatorem nawiewnym. Obudowa nagrzewnicy wykonana jest z blachy stalowej, a elementy grzewcze zbudowane są stali nierdzewnej. Poza tym, nagrzewnica jest wyposażona w termostat, który zabezpiecza przed przegrzaniem.
Nagrzewnica może być częścią większego mechanizmu, jakim jest centrala wentylacyjna. Jest to urządzenie stosowane w instalacji wentylacji mechanicznej. Głównym zadaniem centrali jest zapewnienie obróbki i wymiany powietrza, a więc: osuszanie, filtrowanie, podgrzewanie, schładzanie, tłoczenie i nawilżanie powietrza. Najważniejszymi składowymi centrali wentylacyjnej są: filtry powietrza, wentylatory i nagrzewnice powietrza.